- Klaudia przegląda się w lusterku.
- A wie pani, że jedno ucho mam większe, a drugie mniejsze?
- O! Nie zauważyłam.
- No, bo jedno ucho mam po tacie, a drugie po mamie.

Znaleziono wszystkich: 9
W zakresie powszechności kształcenia czterolatków w placówkach przedszkolnych Polska wciąż plasuje się na odległych pozycjach w rankingach europejskich.
Liczba 3-latków objętych wychowaniem przedszkolnym zbliża się do 200 tys. Jest to już ok. 50% wszystkich dzieci w Polsce w tym wieku. Liczba dzieci w przedszkolach do ogólnej liczby dzieci wynosi już prawie 50% (współczynnik skolaryzacji). Od 2005 roku współczynnik ten wzrósł prawie dwukrotnie.
Już ponad 64% dzieci w wieku 4 lat objętych jest wychowaniem przedszkolnym. Jest to całkiem niezły wynik zważywszy, że jeszcze w roku 2005 było to nieco powyżej 40%.
Już ponad 80% dzieci w wieku 5 lat uczęszcza do różnego rodzaju przedszkoli. 5 lat wcześniej tylko połowa 5-latków miała tą przyjemność.
Sytuacja dzieci w wieku 6 lat jest trochę skomplikowana od momentu, kiedy to uzyskały możliwość rozpoczęcia edukacji w szkole podstawowej za zgodą rodziców i dyrektora szkoły. Dlatego ich liczba w przedszkolach systematycznie maleje a w szkołach podstawowych rośnie.
Najmniej dzieci w polskich przedszkolach było w latach 2002-2005 - corocznie było ich poniżej 650 tys. Przed rokiem 2002 było ich znacznie więcej ale i po roku 2005 sytuacja jest podobna. W roku 2010/2011 było ich już ponad 800 tys.:)
W ostatnich latach najmniej miejsc dla przedszkolaków było na przełomie lat 2004 i 2005. Było to 683 164 miejsc. Od roku 2005 liczba miejsc sukcesywnie wzrasta, a w ostatnich trzech latach przybywa ich coraz szybciej. Można to wytłumaczyć tym, że jesteśmy jeszcze daleko od średniej europejskiej.
W latach 2010/2011 w Polsce było 8808 przedszkoli. Liczba ta wzrasta od roku 2006, w którym to było tylko 7738 placówek. Jednak do ilości placówek w roku 1990 jeszcze dużo brakuje. Wówczas było aż 12308 placówek.
Wychowanie przedszkolne to pierwszy etap kształcenia w systemie oświaty. Obejmuje ono dzieci w wieku 3-6 lat i realizowane jest w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz od roku 2008/2009 również w zespołach wychowania przedszkolnego i punktach przedszkolnych. Przedszkola przeznaczone są dla dzieci w wieku 3-6 lat, zespoły wychowania przedszkolnego i punkty przedszkolne - dla dzieci w wieku 3-5 lat, a oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych - głównie dla dzieci sześcioletnich.
Kanał RSS dla tej listy
Filharmonia Futura, pierwsza w Polsce multimedialna filharmonia, zaprasza na spektakl dla dzieci „Alicja w krainie muzycznej magii”, 22 kwietnia 2017 (sobota) 13.00, aula Katowice Miasto Ogrodów
Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku i Gdyni zaprasza uczniów szkół ponadgimnazjalnych na warsztaty z cyklu PrzyszłośćOmierz maturzysty. Pierwsze spotkanie w WSB w Gdańsku odbędzie się 31 stycznia w siedzibie uczelni przy ul. Grunwaldzkiej 238a, natomiast pierwsze zajęcia w WSB w Gdyni są zaplanowane na 16 lutego i odbędą się w siedzibie uczelni przy ul. Śląskiej 35/37.
Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zaprasza w okresie ferii dzieci i młodzież do poznania medycznych i farmaceutycznych tajników. W województwie podlaskim ferie rozpoczną się 24 stycznia i będą trwać do 3 lutego.