Mateusz rysuje dom wg. instrukcji p. Joli
- Narysuj dom.
- Już rysuję.
- Narysuj dach.
- Mmm…
- Narysuj okna.
- Czy plastikowe mogą być?
- Pokoloruj ściany domu
- A w środku też? – docieka dziecko.

Czterolatki w Polsce na tle Europy

W zakresie powszechności kształcenia czterolatków w placówkach przedszkolnych Polska wciąż plasuje się na odległych pozycjach w rankingach europejskich.

Odsetek czterolatków uczęszczających do przedszkoli w krajach Europy; 2009

źródło: Eurostat

Mimo, że odsetek czterolatków w systemie oświaty w Polsce rokrocznie wzrasta, to jednak do roku szkolnego 2006/2007 był on blisko o połowę niższy niż analogiczny średni wskaźnik dla 27 krajów należących do UE. W ciągu ostatnich czterech lat nastąpił w Polsce znaczny wzrost liczby dzieci uczęszczających do placówek wychowania przedszkolnego.

Odsetek czterolatków w roku szkolnym 2010/2011 wyniósł 64,1% (wzrost w stosunku do roku 2006/2007 o około 20 pkt. proc.). Jednak nadal istotnym wyzwaniem w odniesieniu do celu rozwojowego ustanowionego przez Radę Europejską w dokumencie "Strategia Europa 2020" jest założenie, że do 2020 roku 95% dzieci czteroletnich do momentu rozpoczęcia nauki szkolnej będzie objętych wychowaniem przedszkolnym.

Czterolatki w systemie edukacji przedszkolnej w latach 1998-2009; Europa, Polska

źródło: Eurostat

źródło: GUS