5-letni Bartek wraca ze szkoły. Podjeżdża samochód. Kierowca opuszcza szybę i mówi:
- Wsiadaj do środka, dam Ci 10 zł i lizaka.
Kuba nie reaguje i przyspiesza kroku. Samochód powoli toczy się za nim. Znowu się zatrzymuje:
- No wsiadaj, dam Ci 20 zł, lizaka i chipsy.
Kuba ponownie kręci głową i przyspiesza kroku. Samochód powoli jedzie za nim:
- No nie bądź taki! Moja ostatnia oferta: 50 zł, chipsy i cola.
- Oj, nie tato. Kupiłeś Matiza, to naucz się z tym żyć.
Mama mówi do Maciusia lat 4: - Zjedz chlebek z serkiem topionym. Maciuś na to: - a gdzie on się utopił?

Wychowanie przedszkolne w roku szkolnym 2013/2014

W roku szkolnym 2013/2014 funkcjonowało 21,5 tys. (20,5 tys. w roku poprzednim) formalnie zarejestrowanych placówek wychowania przedszkolnego: 10,4 tys. przedszkoli, 8,9 tys. oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, 0,1 tys. zespołów wychowania przedszkolnego oraz 2,0 tys. punktów przedszkolnych.

W stosunku do roku 2012/2013 liczba placówek zwiększyła się o 5,0%, przy czym szczególny wzrost odnotowano w liczbie przedszkoli, których przybyło 613 (w tym 235 na wsi) oraz punktów przedszkolnych, których liczba wzrosła o 398 placówki (w tym 244 na wsi). Podobnie jak w roku poprzednim przedszkola stanowiły 48,5% wszystkich placówek wychowania przedszkolnego. Ponad 2/3 wszystkich przedszkoli zlokalizowane było w miastach (67,0%).

W ostatnich kilku latach widoczny był stabilny, choć powolny wzrost liczby oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych w miastach, a spadek na wsiach. Stanowiły one 41,5% wszystkich placówek wychowania przedszkolnego i dominowały na wsi (73,7% wszystkich oddziałów przedszkolnych).

W roku szkolnym 2013/2014 trend ten się załamał, i w miastach zanotowano spadek o 1,0 p. proc., zaś na wsi nastąpił wzrost liczby oddziałów przedszkolnych (o 1 pkt. proc.). W omawianym okresie liczba przedszkoli ogółem wzrosła o 6,2% w stosunku do roku poprzedniego.

W roku szkolnym 2013/2014 w ramach systemu oświaty wychowaniem przedszkolnym objęto 1 297,2 tys. dzieci, tj. o 80,7 tys. więcej niż w roku poprzednim. W grupie wiekowej 3−6 lat wychowaniu przedszkolnemu podlegało 75,3% dzieci (wobec 71,6% rok wcześniej). W miastach było to 84,4% dzieci w tym wieku (wzrost o 3,2 pkt. proc.), a na wsi 58,6% (wzrost o 4,3 pkt. proc.).

data ostatniej modyfikacji: 2017-02-01 19:30:59